Results

NEIL LILOV (Sabre) – #2 in USA Cadet point standings (2020)

  • 6th Place in Cadet and 8th Place in Junior at Junior Olympic Championships (2020)
  • 6th Place Cadet World Cup, Mödling, Austria (2019)
  • 8th Place USA Cadet National Championships, Milwaukee, WI (2019)
  • 10th Place USA Cadet National Championships, Columbus, OH (2019)
  • Silver Medal – Spain Cadet National Championships, Madrid, Spain (2019)
  • Gold Medal – Challenge Wratislavia European Circuit U-13, Wroclaw, Poland (2017)
  • Bronze Medal – Trofei Sant Jordi European Circuit U-14, Barcelona, Spain (2017)
  • Bronze Medal – Challenge Wratislavia European Circuit U-13, Wroclaw, Poland (2016)
  • Silver Medal – North American Cup (NAC) Y-12, Cleveland, OH (2017)
  • Bronze Medal – USA National Championships Y-12, Salt Lake City, UT (2016)
  • Silver Medal – USA National Championship (NAC) Y-10, San Jose, CA (2015)
  • Multiple Top 3 results at Regional Youth Circuits (RYC) and Super Youth Circuits (SYC), 2013-17
  • # 1 in USA National Rolling Points in Y-10 (2014-15) and Y-12 (2016-17)

ALEX HUANG (Sabre) – #5 in USA Y-10 point standings (2020)

  • Gold Medal – Capitol Clash SYC Y-10, Washiington Fort, MD (2020)
  • Silver Medal – Boston Fencing SYC Y-10, Boston, MA (2019)
  • Gold Medal – Capitol Clash SYC Y-10, Washiington Fort, MD (2019)
  • Gold Medal – Cobra SYC Y-8, Secaucus, NJ (2019)
  • Gold Medal – Premier RYC Y-10, Maplewood, NJ (2019)
  • Gold Medal – Thrust RYC Y-10, Suffern, NY (2019)
  • Gold Medal – American Challenge RYC Y-8, Burlington, NJ (2017)
  • 16th Place – North American Cup (NAC) Y-10, Baltimore, MD (2018)

CASPAR TURCK (Sabre) – #6 in USA Y-12 point standings (2020)

  • Gold Medal – Premier Challenge RYC Y-12, Manalapan, NJ (2019)
  • Bronze Medal – Mission SYC Y-10, Rocky Point, NY (2018)
  • 5th Place – Capitol Clash Y-10, Washington Fort, MD (2018)
  • Bronze Medal – Neil Lazar RYC Y-10, New Haven, CT (2017)
  • Bronze Medal – Charter Oak RYC Y-10, Fairfield, CT (2017)
  • 9th Place – Boston Fencing SYC Y-10, Boston, MA (2017)
  • Silver Medal – LFA RYC Y-8, Cedar Grove, NJ (2016)

ETHAN HUANG (Sabre) – #14 in USA Y-12 point standings (2019)

  • 7th Place – USA National Championships Y-12, Columbus, OH (2019)
  • Gold Medal – Mission SYC Y-12, Rocky Point, NY (2019)
  • Gold Medal – American Challenge RYC Y-12, Parsippany, NJ (2019)
  • Bronze Medal – Capitol Clash SYC Y-12, Fort Washington, MD (2019)
  • Bronze Medal – Premier RYC Y-12, Maplewood, NJ (2018)
  • Silver Medal – Thrust RYC Y-12, Suffen, NY (2019)
  • 5th Place – American Challenge RYC Y-12, Burlington, NJ (2017)

VICTORIA KUZNETSOV (Epee) – #21 in USA Y-14 point standings (2020)

  • Gold Medal – Premier Challenge RJCC Cadets, Manalapan, NJ (2019)
  • Bronze Medal – March NAC Y-14, Cleveland, OH (2019)
  • Bronze Medal – Thrust ROC Div 2, Suffern, NY (2019)
  • Silver Medal – Cobra SYC in Cadets, Secaucus, NJ (2019)
  • 13th Place– North American Cup Y-12, Baltimore, MD (2018)
  • Gold Medal – NJFA RYC Y-12, Maplwood, NJ (2018)
  • 3rd & 5th Place – Thrust RYC/RJCC Y-12 & Y-14, Suffern, NY (2018)

SELA FEIG (Sabre) – #27 in USA Y-12 point standings (2020)

  • 9th Place – Boston Fencing SYC Y-12, Boston, MA (2019)
  • Bronze Medal – American Challenge RYC Y-10, Burlington, NJ (2017)
  • 5th Place – Boston Fencing SYC Y-10, Boston, MA (2017)
  • 7th Place – Neil Lazard RYC Y-10, New Haven, CT 92017)
  • Gold Medal – LFA RYC Y-8, Cedar Grove, NJ (2016)
  • 7th Place – LFA Winter RYC Y-10, Cedar Grove, NJ (2016)

LUCAS GILSON (Sabre)

  • Gold Medal – Premier RYC Y-12, Maplewood, NJ (2019)
  • 7th Place – American Challenge RYC Y-12, Parsippany, NJ (2018)
  • 9th Place – American Challenge RYC Y-12, Burlington, NJ (2017)
  • 9th Place – LFA Winter RYC Y-12, Cedar Grove, NJ (2017)
  • 9th Place – Cobra Challenge SYC Y-10, Jersey City, NJ (2016)

RACHAEL HUANG (Sabre) – #38 in USA Y-12 point standings (2020)

  • 6th Place – USA National Championships Y-12, Columbus, OH (2019)
  • 5th Place – Capitol Clash SYC Y-10, Washington Fort, MD (2019)
  • 7th Place – Thrust RYC Y-10, Suffern, NY (2019)

CARINA FESTA (Sabre) – #44 in USA Y-12 point standings (2020)

  • Silver Place – Premier Challenge RYC, Manalapan, NJ (2019)
  • 7th Place – Thrust RYC Y-12, Suffern, NY (2019)

CLARE DEMING (Sabre) – #1 in USA VWS point standings (2020)

  • Gold Medal – North American Cup (NAC) Vet-40 (2019)
  • Gold Medal – North American Cup (NAC) Vet-40, Baltimore, MD (2017)
  • 7th Place – USA National Championships Vet-40 WS, Salt Lake City, UT (2017)

DMITRY KOPYLOV (Sabre) – #5 in USA VMS point standings (2020)

  • Current member of the National Veterans Team USA from 2011
  • Bronze Medal – North American Cup (NAC) Vet-50 MS, Baltimore, MD (2017)
  • 8th Place – USA National Championships Vet-40 WS, Salt Lake City, UT (2017)
  • Bronze Medal – North American Cup (NAC) Vet 50 MS, Richmond, VA (2016)
  • Gold Medal – USA National Championship Vet-50 MS (2011)

STEVE DASHNAW (Sabre) – #4 in USA VMS point standings (2020)

  • Bronze Medal – North American Cup (NAC) Vet-50 (2019)
  • Silver Medal – North American Cup (NAC) Vet Open, Richmond, VA (2016)
  • 7th Place – North American Cup (NAC) Vet 50, Baltimore, MD (2015)
  • 7th Place – North American Cup (NAC) Vet 50, Columbus, OH (2014)
  • 8th Place – North American Cup (NAC) Vet 50, Minneapolis, MN (2014)